Drzewa i krzewy iglaste

Rodzaje iglaków na żywopłoty

Żywotniki, świerki, choiny lub cisy nie tylko utrzymują igły przez cały rok i są odporne na mróz, ale też dość szybko rosną, nadają się na stanowiska cieniste i słoneczne oraz są roślinami mało wymagającymi jeśli chodzi o podłoże.

Rośliny iglaste są jednymi najczęściej wybieranych roślin do zakładania żywopłotów. Żywotniki (tuje), świerki, choiny lub cisy nie tylko utrzymują igły przez cały rok i są odporne na mróz, ale też dość szybko rosną, nadają się na stanowiska cieniste i słoneczne oraz są generalnie roślinami mało wymagającymi jeśli chodzi o podłoże. Dodatkowym atutem wielu iglaków jest ich kolumnowy i stożkowy pokrój oraz ich zwartość, co jest szczególnie ważne przy żywopłotach.

Żywotniki

tuja szmaragd
Żywotnik zachodni 'Smaragd’

Żywotniki, popularnie zwane tujami, są najbardziej popularnymi iglakami w Polsce wykorzystywanymi na żywopłoty. Wśród nich odmiany takie jak np. ‘Smaragd’, ‘Brabant’, ‘Golden Smaragd’, ‘Salland’, ‘Jantar’ i ‘Columna’ doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i glebowych.

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ to najczęściej wybierana odmiana żywotnika na żywopłoty. Jest on nie tylko łatwy w uprawie i dobrze sprawdza się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ale też szybko rośnie, tworzy gęste i ciemnozielone żywopłoty, a ponadto dobrze znosi przycinanie. Żywotnik ‘Smaragd’ jest też tolerancyjny pod względem podłoża i przy dodaniu kompostu dobrze przyjmie się nawet na glebach słabych. Warto jednak pamiętać, że najlepszym podłożem dla żywotnika będzie gleba żyznych i lekko kwaśna. W zakresie pielęgnacji, należy zwrócić uwagę, iż gatunek ten ma płytki system korzeniowy co wymaga od nas regularnego podlewania, szczególnie w okresie letnich susz, jednakże nie znosi stanowisk podmokłych.

Świerki

Świerki to kolejny rodzaj iglaków, który dobrze sprawdza się przy zakładaniu żywopłotów. Na przykład świerk serbski wykorzystywany jest na dużych przestrzeniach i na stanowiskach słonecznych o glebie przepuszczalnej i lekko kwaśnej. W przeciwieństwie do żywotnika zachodniego, świerk serbski dorasta do wysokości nawet 50 m, rośnie szybko i staje się w pełni dojrzałym drzewem. Warto zaznaczyć, że świerk serbski utrzymuje gałęzie do samego dołu pnia co powoduje, że drzewo nie łysieje i zachowuje swoją estetykę w każdej fazie rozwoju. Świerk serbski dobrze sprawdza się podczas mroźnych zim jak również w czasie suchych lat. Dojrzałe drzewa są przeważnie głęboko zakorzenione co czyni je bardziej odpornymi na suszę. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu małych sadzonek. W zakresie przycinania, świerk wymaga corocznego formowania na wiosnę co sprzyja się jego zagęszczeniu i wspomaga rozwój.

CHOINA KANADYJSKA
Choina Kanadyjska

Podobną odmianą świerka, również dobrze sprawdzającą się przy zakładaniu żywopłotów jest świerk srebrny (kłujący). Podobnie do świerka serbskiego dorasta on do dużej wysokości – około 50 m i dobrze znosi polskie warunki klimatyczne. Warto jedna zaznaczyć, że świerk srebrny wymaga regularnego przycinania. W innym przypadku drzewa mogą tracić gałęzie od spodu. Podobnie do świerku serbskiego, świerk srebrny jest rośliną mało wymagającą i po zakorzenieniu dobrze znosi suszę. Jest też odporny na zanieczyszczenie powietrza.

Choina kanadyjska

Ten gatunek choiny zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju i jest coraz częściej wykorzystywany na żywopłoty. W przeciwieństwie do świerków, choina kanadyjska preferuje stanowiska cieniste o ziemi wilgotnej i próchnicznej. Dodatkowo zaleca się podsypywanie kompostem co 2 lata jak również stosowanie nawozów mineralnych. Choiny mogą dorosnąć do dużych rozmiarów (10 – 15 m) i bardzo dobrze reagują na przycinanie, dlatego też najczęściej wykorzystywane są na żywopłoty cięte i formowane. Ich gałęzie układają się od dołu pnia co utrzymuję estetykę całego drzewa w każdej fazy jej rozwoju. 

Cisy

CIS POSPOLITY
Cis pospolity

Cis pospolity i pośredni to dwa gatunki, które doskonale nadają się na żywopłoty. Choć charakteryzuje je wolne tempo wzrostu (10 letnie rośliny osiągają wysokości do 3m) to dobrze przyjmują się zarówno na stanowiskach słonecznych jak i cienistych na glebie wilgotnej. Cisy wyróżniają się ładnym gęstym pokrojem co zwiększa gęstość żywopłotów i dobrze zwiera rośliny w całość. Dla optymalnych rezultatów warto stosować nawozy mineralne do 3 razy w roku i regularnie przycinać by zachować gęsty pokrój. Na stanowiskach słonecznych wymagane jest dodatkowe podlewanie jako, że cisy preferują wilgotne podłoże.

Jałowce

Gatunki takie jak Jałowiec chiński, pospolity, łuskowy czy skalny to również doskonały materiał żywopłotowy. Szczególnie dobrze radzą sobie na stanowiskach słonecznych, są odporne na suszę i szybko rosną. Jałowce dobrze przyjmują się praktycznie na każdym rodzaju ziemi – choć na glebach suchych warto dodać kompostu. Szczególnie polecane odmiany to: ‘Blue Arrow’, ‘Gold Cone’, ‘Hibernica’, ‘Blue Moon’.

Sadzenie żywopłotów

Żywopłoty sadzi się najczęściej w jednym rzędzie choć przy roślinach o smukłych pokrojach, takich jak np. niektóre odmiany cisów, dobrze też sprawdzą się dwa rzędy tak by rośliny się mijały. Dla żywopłotów formowanych odległość roślin od siebie to najczęściej między 25 – 50 cm, a dla żywopłotów nie formowanych to 50 – 80 cm, w zależności od wielkości rośliny. Średnica dołka dla każdej z roślin powinna być dwukrotnie większa od bryły korzeniowej. Do zasypania dołów z posadzonymi iglakami warto zastosować mieszkankę zastanej gleby z ziemią ogrodową dla iglaków lub kompostem. Przyspieszy to rozwój korzeni w nowym miejscu. Po posadzeniu należy każdą roślinę dobrze podlać. Można też ściółkować każdą roślinę tak by dłużej utrzymywać wilgoć i zabezpieczyć przed chwastami.

Rośliny iglaste w naszej szkółce

  • Cisy
  • Choiny
  • Cyprysiki
  • Jałowce
  • Jodły
  • Świerki
  • Żywotniki

Zobacz katalog i opis roślin tutaj.

W trosce o jakość roślin dostawy realizujemy własnym transportem.

Zamówienia do 400 zł:
Zamówienia ponad 400 zł:
  • Na terenie gminy Zakliczyn dostawa za darmo.
  • Do 30 km od Zakliczyna dostawa za opłatą: 75 zł.
  • Dla dostaw ponad 30 km od Zakliczyna prosimy o kontakt telefoniczny na 506 098 501 przed złożeniem zamówienia by ustalić koszty i szczegóły dostawy.

Dostawy realizujemy we wtorki i czwartki z pominięciem świąt i okresu zimowego (styczeń i luty). Zobacz więcej na naszej stronie pomocy.