drzewka owocowe

Drzewka owocowe z gołym korzeniem

Sadzonki drzew owocowych - czyli drzewka z gołym korzeniem - dobrze przyjmują się w marcu i kwietniu i są dużo tańsze niż drzewka sprzedawane w doniczkach.

Choć wczesną wiosną naszą uwagę często przykuwają rośliny wcześnie kwitnące, które wnoszą dużo koloru i życia do naszych ogrodów po zimie, to jednak warto też zastanowić się na drzewkami owocowymi. Ponieważ wczesną wiosną są one jeszcze w stanie spoczynku to jest to dobry czas na ich sadzenie. Sadzonki drzew owocowych – czyli drzewka z gołym korzeniem – takich jak morela, nektarynka, brzoskwinia, czereśnia, jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia dobrze przyjmują się w marcu lub kwietniu i są dużo tańsze niż drzewka sprzedawane w doniczkach.

drzewka owocowe

Miejsce i ziemia

Co do rodzaju gleby to większość drzew owocowych preferuje podłoże przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Zalecamy unikania gleb ciężkich, gliniastych lub zbyt mokrych, w takich przypadkach bowiem drzewka mogą być bardziej podatne na infekcje, przemarznięcia a ich owoce mogą pękać. Do zasypania dołka z korzeniem drzewka najlepiej jest użyć mieszanki gleby macierzystej z dodatkiem kompostu. Nie stosować nawozów ze względu na czas, który korzenie drzewka potrzebują na regenerację.

Transport i zabezpieczenie korzenia

Sadzonki drzewek owocowych mają goły korzeń co wymaga od nas szczególnej staranności podczas transportu by nie uszkodzić korzenia ani też nie dopuścić do jego wysuszenia. Stąd najlepiej jest sadzić drzewka w tym samy dniu kiedy je kupiliśmy, a korzeń pozostawić zasypany ziemią podczas przechowywania, a na czas transportu zabezpieczony, na przykład folią.

drzewka owocowe

Przygotowanie dołka

Średnica dołka powinna być wyraźnie większa niż korony korzeniowej drzewka tak by korzenie nie były ściśnięte i mogły swobodnie się rozwinąć – najczęściej jest to około 50 cm. Głębokość powinna być podobna do tej na jakiej drzewko było posadzone w szkółce lub tak by miejsce okulizacji drzewka – czyli widoczne zgrubienie u dołu pnia znajdowało się około 5 -10 cm nad ziemią. Miejsca okulizacji nie powinno zakrywać się ziemią.

Podlewanie

Po ułożeniu korzeni w dołku i zasypaniu ich ziemią z kompostem, drzewko należy obficie podlać i powtórzyć tę czynność kiedy woda z pierwszego podlania w pełni wsiąknie.

Ponieważ system korzeniowych sadzonek potrzebuje czasu na regenerację i przyjęcie do nowego miejsca nie można jeszcze stosować nawozów. Te najlepiej sprawdzą się dopiero po wyraźnym przyjęciu się drzewka lub po prostu na początku kolejnego sezonu.

Owocowanie

W naszej szkółce z gołym korzeniem sprzedajemy głównie jednoroczne okulanty drzewek owocowych, co oznacza że nie należy spodziewać się owocowania w pierwszym roku po posadzeniu. W następnych sezonach należy spodziewać się owocowania zależnie od gatunku i odmiany drzewka.

jabłka

Drzewka owocowe w naszej szkółce

 • Jabłonie
 • Grusze
 • Czereśnie
 • Wiśnie
 • Śliwy
 • Brzoskwinie
 • Morele
 • Nektaryny
 • Leszczyny
 • Orzechy włoskie

W trosce o jakość roślin dostawy realizujemy własnym transportem.

Zamówienia do 400 zł:
Zamówienia ponad 400 zł:
 • Na terenie gminy Zakliczyn dostawa za darmo.
 • Do 30 km od Zakliczyna dostawa za opłatą: 75 zł.
 • Dla dostaw ponad 30 km od Zakliczyna prosimy o kontakt telefoniczny na 506 098 501 przed złożeniem zamówienia by ustalić koszty i szczegóły dostawy.

Dostawy realizujemy we wtorki i czwartki z pominięciem świąt i okresu zimowego (styczeń i luty). Zobacz więcej na naszej stronie pomocy.