Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/szkolka/szkolka-zakliczyn.pl-dah7/public_html/index.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/szkolka/szkolka-zakliczyn.pl-dah7/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Szkółka Roślin Zakliczyn https://www.szkolka-zakliczyn.pl Szkółka oferuje: iglaki, drzewa i krzewy, róże, byliny, trawy, rośliny rabatowe i balkonowe, cebulki kwiatowe, pnącza, borówkę amerykańską i winorośl. Mon, 29 Nov 2021 14:17:16 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://www.szkolka-zakliczyn.pl/wp-content/uploads/2020/12/cropped-logo-no-background-32x32.png Szkółka Roślin Zakliczyn https://www.szkolka-zakliczyn.pl 32 32 188190469 Choinki https://www.szkolka-zakliczyn.pl/choinki/ https://www.szkolka-zakliczyn.pl/choinki/#respond Mon, 29 Nov 2021 10:19:30 +0000 https://www.szkolka-zakliczyn.pl/?p=5236
Choinki

Oferujemy Państwu szeroki wybór choinek bożonarodzeniowych.

W naszej ofercie znajdują się jodły kaukaskie oraz świerki w doniczkach od 1 do 2 m wysokości. Na życzenie klienta kopiemy również inne wysokości.

Jodła kaukaska

Jodła doskonale nadaje się na choinkę bożonarodzeniową. Jej gałęzie rosną gęsto, poziomo i łagodnie zwisają wzdłuż pnia. Pędy rosnące na wierzchołku skierowane są do góry. Szpilki jodły kaukaskiej są osadzone gęsto i mają około 2-3 cm długości. Igły są sztywne, błyszczące i ciemnozielone. Jodły są też przyjemne w dotyku i nie są kłujące. Nie wytwarzają żywicy i są dość odporne na suche powietrze w domach.

Choinka jodla
Choinki świerk

Świerk srebrny

Świerk to również bardzo dobry wybór na choinkę bożonarodzeniową. Wydziela on piękny, żywiczny zapach i tworzy prawdziwe świąteczną atmosferę. Nasze świerki charakteryzują się regularnym i stożkowatym kształtem oraz mają krótkie, ciemnozielone i sztywne igły. W naszej szkółce sprzedajemy 4-6 letnie świerki bezpośrednio z naszej plantacji.


Jak zamówić?

Zapraszamy Państwa do naszego punktu sprzedaży w Zakliczynie od poniedziałku do piątku od 8 do 16 oraz w soboty od 8 do 14.
Istnieje też możliwość zamówienia telefonicznego pod numerem: 883 122 099.

Szkółka Roślin Zakliczyn, ul. Wyspiańskiego 8A, 32-840 Zakliczyn. Mapa – Link

]]>
https://www.szkolka-zakliczyn.pl/choinki/feed/ 0 5236
Rodzaje iglaków na żywopłoty https://www.szkolka-zakliczyn.pl/rodzaje-iglakow-na-zywoploty/ Tue, 13 Apr 2021 15:16:02 +0000 https://www.szkolka-zakliczyn.pl/?p=4831 Rośliny iglaste są jednymi najczęściej wybieranych roślin do zakładania żywopłotów. Żywotniki (tuje), świerki, choiny lub cisy nie tylko utrzymują igły przez cały rok i są odporne na mróz, ale też dość szybko rosną, nadają się na stanowiska cieniste i słoneczne oraz są generalnie roślinami mało wymagającymi jeśli chodzi o podłoże. Dodatkowym atutem wielu iglaków jest ich kolumnowy i stożkowy pokrój oraz ich zwartość, co jest szczególnie ważne przy żywopłotach.

Żywotniki

tuja szmaragd
Żywotnik zachodni 'Smaragd’

Żywotniki, popularnie zwane tujami, są najbardziej popularnymi iglakami w Polsce wykorzystywanymi na żywopłoty. Wśród nich odmiany takie jak np. ‘Smaragd’, ‘Brabant’, ‘Golden Smaragd’, ‘Salland’, ‘Jantar’ i ‘Columna’ doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i glebowych.

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ to najczęściej wybierana odmiana żywotnika na żywopłoty. Jest on nie tylko łatwy w uprawie i dobrze sprawdza się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ale też szybko rośnie, tworzy gęste i ciemnozielone żywopłoty, a ponadto dobrze znosi przycinanie. Żywotnik ‘Smaragd’ jest też tolerancyjny pod względem podłoża i przy dodaniu kompostu dobrze przyjmie się nawet na glebach słabych. Warto jednak pamiętać, że najlepszym podłożem dla żywotnika będzie gleba żyznych i lekko kwaśna. W zakresie pielęgnacji, należy zwrócić uwagę, iż gatunek ten ma płytki system korzeniowy co wymaga od nas regularnego podlewania, szczególnie w okresie letnich susz, jednakże nie znosi stanowisk podmokłych.

Świerki

Świerki to kolejny rodzaj iglaków, który dobrze sprawdza się przy zakładaniu żywopłotów. Na przykład świerk serbski wykorzystywany jest na dużych przestrzeniach i na stanowiskach słonecznych o glebie przepuszczalnej i lekko kwaśnej. W przeciwieństwie do żywotnika zachodniego, świerk serbski dorasta do wysokości nawet 50 m, rośnie szybko i staje się w pełni dojrzałym drzewem. Warto zaznaczyć, że świerk serbski utrzymuje gałęzie do samego dołu pnia co powoduje, że drzewo nie łysieje i zachowuje swoją estetykę w każdej fazie rozwoju. Świerk serbski dobrze sprawdza się podczas mroźnych zim jak również w czasie suchych lat. Dojrzałe drzewa są przeważnie głęboko zakorzenione co czyni je bardziej odpornymi na suszę. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu małych sadzonek. W zakresie przycinania, świerk wymaga corocznego formowania na wiosnę co sprzyja się jego zagęszczeniu i wspomaga rozwój.

CHOINA KANADYJSKA
Choina Kanadyjska

Podobną odmianą świerka, również dobrze sprawdzającą się przy zakładaniu żywopłotów jest świerk srebrny (kłujący). Podobnie do świerka serbskiego dorasta on do dużej wysokości – około 50 m i dobrze znosi polskie warunki klimatyczne. Warto jedna zaznaczyć, że świerk srebrny wymaga regularnego przycinania. W innym przypadku drzewa mogą tracić gałęzie od spodu. Podobnie do świerku serbskiego, świerk srebrny jest rośliną mało wymagającą i po zakorzenieniu dobrze znosi suszę. Jest też odporny na zanieczyszczenie powietrza.

Choina kanadyjska

Ten gatunek choiny zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju i jest coraz częściej wykorzystywany na żywopłoty. W przeciwieństwie do świerków, choina kanadyjska preferuje stanowiska cieniste o ziemi wilgotnej i próchnicznej. Dodatkowo zaleca się podsypywanie kompostem co 2 lata jak również stosowanie nawozów mineralnych. Choiny mogą dorosnąć do dużych rozmiarów (10 – 15 m) i bardzo dobrze reagują na przycinanie, dlatego też najczęściej wykorzystywane są na żywopłoty cięte i formowane. Ich gałęzie układają się od dołu pnia co utrzymuję estetykę całego drzewa w każdej fazy jej rozwoju. 

Cisy

CIS POSPOLITY
Cis pospolity

Cis pospolity i pośredni to dwa gatunki, które doskonale nadają się na żywopłoty. Choć charakteryzuje je wolne tempo wzrostu (10 letnie rośliny osiągają wysokości do 3m) to dobrze przyjmują się zarówno na stanowiskach słonecznych jak i cienistych na glebie wilgotnej. Cisy wyróżniają się ładnym gęstym pokrojem co zwiększa gęstość żywopłotów i dobrze zwiera rośliny w całość. Dla optymalnych rezultatów warto stosować nawozy mineralne do 3 razy w roku i regularnie przycinać by zachować gęsty pokrój. Na stanowiskach słonecznych wymagane jest dodatkowe podlewanie jako, że cisy preferują wilgotne podłoże.

Jałowce

Gatunki takie jak Jałowiec chiński, pospolity, łuskowy czy skalny to również doskonały materiał żywopłotowy. Szczególnie dobrze radzą sobie na stanowiskach słonecznych, są odporne na suszę i szybko rosną. Jałowce dobrze przyjmują się praktycznie na każdym rodzaju ziemi – choć na glebach suchych warto dodać kompostu. Szczególnie polecane odmiany to: ‘Blue Arrow’, ‘Gold Cone’, ‘Hibernica’, ‘Blue Moon’.

Sadzenie żywopłotów

Żywopłoty sadzi się najczęściej w jednym rzędzie choć przy roślinach o smukłych pokrojach, takich jak np. niektóre odmiany cisów, dobrze też sprawdzą się dwa rzędy tak by rośliny się mijały. Dla żywopłotów formowanych odległość roślin od siebie to najczęściej między 25 – 50 cm, a dla żywopłotów nie formowanych to 50 – 80 cm, w zależności od wielkości rośliny. Średnica dołka dla każdej z roślin powinna być dwukrotnie większa od bryły korzeniowej. Do zasypania dołów z posadzonymi iglakami warto zastosować mieszkankę zastanej gleby z ziemią ogrodową dla iglaków lub kompostem. Przyspieszy to rozwój korzeni w nowym miejscu. Po posadzeniu należy każdą roślinę dobrze podlać. Można też ściółkować każdą roślinę tak by dłużej utrzymywać wilgoć i zabezpieczyć przed chwastami.

Rośliny iglaste w naszej szkółce

  • Cisy
  • Choiny
  • Cyprysiki
  • Jałowce
  • Jodły
  • Świerki
  • Żywotniki

Zobacz katalog i opis roślin tutaj.

]]>
4831
Drzewka owocowe z gołym korzeniem https://www.szkolka-zakliczyn.pl/drzewka-owocowe-z-golym-korzeniem/ https://www.szkolka-zakliczyn.pl/drzewka-owocowe-z-golym-korzeniem/#respond Fri, 02 Apr 2021 06:57:41 +0000 https://www.szkolka-zakliczyn.pl/?p=4566

Choć wczesną wiosną naszą uwagę często przykuwają rośliny wcześnie kwitnące, które wnoszą dużo koloru i życia do naszych ogrodów po zimie, to jednak warto też zastanowić się na drzewkami owocowymi. Ponieważ wczesną wiosną są one jeszcze w stanie spoczynku to jest to dobry czas na ich sadzenie. Sadzonki drzew owocowych – czyli drzewka z gołym korzeniem – takich jak morela, nektarynka, brzoskwinia, czereśnia, jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia dobrze przyjmują się w marcu lub kwietniu i są dużo tańsze niż drzewka sprzedawane w doniczkach.

drzewka owocowe

Miejsce i ziemia

Co do rodzaju gleby to większość drzew owocowych preferuje podłoże przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Zalecamy unikania gleb ciężkich, gliniastych lub zbyt mokrych, w takich przypadkach bowiem drzewka mogą być bardziej podatne na infekcje, przemarznięcia a ich owoce mogą pękać. Do zasypania dołka z korzeniem drzewka najlepiej jest użyć mieszanki gleby macierzystej z dodatkiem kompostu. Nie stosować nawozów ze względu na czas, który korzenie drzewka potrzebują na regenerację.

Transport i zabezpieczenie korzenia

Sadzonki drzewek owocowych mają goły korzeń co wymaga od nas szczególnej staranności podczas transportu by nie uszkodzić korzenia ani też nie dopuścić do jego wysuszenia. Stąd najlepiej jest sadzić drzewka w tym samy dniu kiedy je kupiliśmy, a korzeń pozostawić zasypany ziemią podczas przechowywania, a na czas transportu zabezpieczony, na przykład folią.

drzewka owocowe

Przygotowanie dołka

Średnica dołka powinna być wyraźnie większa niż korony korzeniowej drzewka tak by korzenie nie były ściśnięte i mogły swobodnie się rozwinąć – najczęściej jest to około 50 cm. Głębokość powinna być podobna do tej na jakiej drzewko było posadzone w szkółce lub tak by miejsce okulizacji drzewka – czyli widoczne zgrubienie u dołu pnia znajdowało się około 5 -10 cm nad ziemią. Miejsca okulizacji nie powinno zakrywać się ziemią.

Podlewanie

Po ułożeniu korzeni w dołku i zasypaniu ich ziemią z kompostem, drzewko należy obficie podlać i powtórzyć tę czynność kiedy woda z pierwszego podlania w pełni wsiąknie.

Ponieważ system korzeniowych sadzonek potrzebuje czasu na regenerację i przyjęcie do nowego miejsca nie można jeszcze stosować nawozów. Te najlepiej sprawdzą się dopiero po wyraźnym przyjęciu się drzewka lub po prostu na początku kolejnego sezonu.

Owocowanie

W naszej szkółce z gołym korzeniem sprzedajemy głównie jednoroczne okulanty drzewek owocowych, co oznacza że nie należy spodziewać się owocowania w pierwszym roku po posadzeniu. W następnych sezonach należy spodziewać się owocowania zależnie od gatunku i odmiany drzewka.

jabłka

Drzewka owocowe w naszej szkółce

  • Jabłonie
  • Grusze
  • Czereśnie
  • Wiśnie
  • Śliwy
  • Brzoskwinie
  • Morele
  • Nektaryny
  • Leszczyny
  • Orzechy włoskie
]]>
https://www.szkolka-zakliczyn.pl/drzewka-owocowe-z-golym-korzeniem/feed/ 0 4566